Mechanizmy choroby alkoholowej – Choroba alkoholowa składa się na trzech podstawowych mechanizmach uzależnienia: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Pierwszy działa na okresie emocjonalnym, drugi na okresie zachowań, a trzeci zaburza działanie procesów poznawczych. Wszystkie mechanizmy są rodzajem reakcji obronnej, próbą uzasadnienia dla nadmiernego spożywania alkoholu oraz radzenia sobie z wyrzutami sumienia, wstydem i obniżonym poczuciem własnej wartości.
Odtrucia alkoholowe Zabłudów
W przypadku osoby uzależnionej, spożywanie alkoholu jest próbą rozładowania napięcia, wypełnienia niedoborów emocjonalnych, środkiem na zdobycie pewności siebie i czucie się kimś atrakcyjnym. Aby zrozumieć rozwój choroby alkoholowej, należy bliżej przyjrzeć się trzem wymienionym wysoce mechanizmom uzależnienia.
Mechanizm nałogowego regulowania uczuć
Każdy człowiek dysponuje innego sposobu metodami i metodami idącymi na regulowanie emocji. Wielu badaczy uważa, że zdolność regulowania emocji tworzy się w terminie wczesnych lat bycia plus jest ściśle związana z klasą informacji z głowami odpowiedzialnymi, czyli najczęściej rodzicami. Od rodzaju i energie tych wczesnych więzi w wydatnym stopniu zależy zakres, w jakim posiadamy regulować swoje emocje. Niezależnie od tego, która istniała faktyczna przyczyna niewykształcenia skutecznych mechanizmów regulowania emocji, ich brak sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne.
Zobacz również Sieć biznesu
Odtrucia alkoholowe Zabłudów
– Właściwa regulacja emocji liczy na wiedze ich podawania, mówienia o nich zaś świadomego przeżywania – wyjaśnia terapeuta z prywatnego ośrodka odwykowego “Moje Życie”. – Osoba, która zdaje sobie rzecz spośród tego, co czuje, stanowi w mieszkanie zapanować nad zachowaniami impulsywnymi (np. niekontrolowanymi wybuchami złości) i sięgnąć po takie sytuacji rozładowania emocji, jak praca fizyczna czy spotkanie i dyskusja z swymi znajomymi. W przypadku osoby uzależnionej samym sposobem ukojenia emocji i redukcji napięcia jest alkohol.
Każdy problem, z jakim osoba uzależniona nie potrafi sobie poradzić, każda sytuacja stresowa wytwarza silny głód alkoholowy. Wypicie alkoholu przynosi ulgę, jednakże nie występuje ona długo: gdy substancja psychoaktywna przestaje działać, problemy powracają ze zdwojoną siłą, a wraz spośród nimi ponownie narasta napięcie emocjonalne, które rozładowuje kolejna dawka alkoholu. Osoba uzależniona pije, aby nie cierpieć i ma z powodu picia, więc… pije, aby nie cierpieć. Mechanizm alkoholowego błędnego koła plastycznie opisał Antoine de Saint-Exupéry w znaczącym fragmencie “Małego Księcia”:
– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę.
– Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
– O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który obecnie zaczął mu współczuć.
– Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę.
– Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, wymagając mu poradzić.
– Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i pogrążył się w milczeniu.
Alkohol, który jest być remedium na złe emocje, w którymś etapie sam staje się przyczyną problemów, które potęgują napięcie emocjonalne i przygotowują je nieznośnym. Problemy w sztuki, problemy finansowe, pogorszenie informacji z rodziną i znajomymi czy kolizje z założeniem (będące następstwem nadmiernego spożywania alkoholu) nasilają głód alkoholowy. Życie osoby uzależnionej zamienia się w koszmar, w jakim dobrymi momentami ulgi w piekle są stany upojenia alkoholowego. Poszukując ulgi w cierpieniu osoba uzależniona prowadzi na siebie też większe cierpienia – szukając rozwiązania problemu, jest w coraz szersze problemy.
Odtrucia alkoholowe Zabłudów
Mechanizm iluzji i zaprzeczania
Uzależnienie od alkoholu uzależnione jest z byciem silnych wyrzutów sumienia, poczuciem winy, złości na samego siebie i małą samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala uniknąć doświadczania nieprzyjemnych emocji powiązanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.
Najistotniejsze jest zaprzeczenie, że zawiera się kłopot z alkoholem. Osoba uzależniona za każdą cenę stara się uniknąć identyfikacji z uzależnieniem. Że nawet przyznaje, że pociąga zbyt bardzo, toż sensów szuka poza sobą: może więc żyć zabieg skojarzenia ze karty najbliższych, utrata pracy, potrzeba złagodzenia stresu, rozluźnienia się – każdy powód jest korzystny. Trafia do tak ogromnego zaburzenia procesów poznawczych, że dużo kobiet uzależnionych zaczyna liczyć we prywatne kłamstwa. Przez mur zaprzeczeń nie przebijają się informacje zwrotne z otoczenia.
Osoby bliskie, w współczesnym wyjątkowo partnerzy osób uzależnionych, zaczynają działać w toku bycia iluzji. Partnerzy osób uzależnionych, chcąc zatuszować nałóg partnera i uniknąć powiązanego spośród nim wstydu i upokorzenia, powodują mu alibi i starają się ukrywać negatywne skutki picia. Takie zachowania potrafią stanowić powodem procesu bycia we współuzależnienie. Jednym z obowiązków terapii dla współuzależnionych jest zerwanie z iluzją, że można uzależnionemu partnerowi pomóc chroniąc jego wadę alkoholową.
Odtrucia alkoholowe Zabłudów
Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”
Ten mechanizm porównywany jest do rollercoastera: osoba uzależniona jest biegunowo odmiennych emocji powiązanych z doświadczeniem własnej wartości. Jak jest pod wpływem działania alkoholu czuje się pewna, sprawcza, mocna i sprawna kierować swoim życiem (“ja” potężne). Gdy alkohol przestaje działać, pojawiają się uczucia wstydu i upokorzenia, a samoocena gwałtownie ogranicza się (“ja” upadłe). Jedynym środkiem na zmniejszenie cierpienia wydaje się alkohol, który pozwala stworzyć złudzenie panowania nad naszym życiem. Naprzemienne doświadczanie stanu radości i skrajnej degrengolady, silnie zaburza postrzeganie siebie, następuje rozproszenie własnego, prawdziwego “ja”. W postaci kompletnego zaburzenia i możliwości jedyną wartością staje się alkohol, który zajmuje pełną kontrolę nad życiem osoby uzależnionej.
Odtrucia alkoholowe Zabłudów
Jak rozwiązań z błędnego koła?
Mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz iluzji i zaprzeczeń działają komplementarnie, wzajemnie poprawiają się i kierują do pogłębiania uzależnienia. Teoretycznie wystarczyłoby przestać spożywać alkohol, aby wyrwać się z błędnego koła i zapomnieć koić cierpienie alkoholem, który sprawia też większe bycie. Jednak wytrwanie w trzeźwości wymaga dużej zmiany, wypracowania pozytywnych mechanizmów regulowania emocji, które zastąpią psychoaktywne działanie alkoholu. Związanie jest chorobą, której nie da się wyleczyć, jednak można ją zachować abstynencją i działać terapią alkoholową. Cel, którym jest rozpoczęcie nowego mieszkania bez alkoholu, można otrzymać dzięki specjalnej opiece, fachowemu wsparciu terapeuty uzależnień. Próby wyjścia z uzależnienia bez poparcia w budowy terapii zazwyczaj rzucają się niepowodzeniem.
Odtrucia alkoholowe Zabłudów
zobacz również Mechanizmy choroby alkoholowej