Gigantyczny spadek cen ropy naftowej!

Jak wkładać w ropę naftową?

Poradnik Klienta

Jak wkładać w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zajęty dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw przez nich sprawdzanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze także jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o jakim bardzo możesz przeczytać w niniejszym tekście), a także o dużych, kontrolowanych również przez zarządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco także innych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. To starzy także nadal są najwięksi gracze na targu czarnego dobra (nie licząc Rockefellerów, którzy przenosili się z ostatniego sektora także ich Standard Oil, które zostało podzielone na niższe spółki, wśród jakich stanowi też Exxon i Chevron).

Jak wkładać w ropę naftową?

Na tym „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (natomiast te trzy te kraje są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (choć ich wzrost został zahamowany z drugich geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, albo w dzisiejszym etapie Azerbejdżan i dużo nowych. Funkcjonowanie tak dużych graczy nie oznacza jednak, iż na zmianach cen ropy naftowej nie mogą korzystać więcej inwestorzy indywidualni. Zapewne nie zarobią oni na sprzedaży ropy naftowej, bo nie maja do niej dostępu, tylko mogą pracować spekulując na obecnym zbytu za pomocą różnego typu instrumentów finansowych.

Praktycznie nie jest możliwe bezpośrednie inwestowanie w realną ropę naftową, oczywiście jak chociażby w sukcesu złota lub srebra, bowiem ropa naftowa jest zbyt popularna w układu do własnej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej trzymać. Ceny ropy naftowej w kulminacyjnym momencie osiągały wartość 160 dolarów za baryłkę, lub mniej dużo dolara za litr paliwa. To nazywa, iż w sukcesu wzrostu cen paliwa (na tradycyjnym szczycie) o 10% zarobić można było 10 centów za każdy posiadany litr paliwa, czyli w sukcesu 1000 litrów, które zajęłyby w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet z kosztów transakcyjnych, transportu także oferty kupna a sprzedaży fizycznej ropy w hurcie w tak niskich kwotach). To pokazuje, że inwestowanie w realną ropę naftową z problemu widzenia inwestora innego jest trudne, a nawet jeżeli jakimś sposobem możliwe byłoby, to oraz właśnie inwestycja taka byłaby absolutnie nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy to przy instrumentach finansowych związanych z ropą naftową – z uwagą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Plan i style ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to zapomniał ze powodu na ciężar. Daje się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), średnią (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze powodu na skład chemiczny zalecana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową dzieli się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o tematyki siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o tematyki siarki powyżej pół procenta.

Ze powodu na budowę parafiny odznacza się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Ważna nich wiąże w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, a trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze powodu na budowę żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie wydobywa się setki gatunków ropy naftowej o najróżniejszych właściwościach, jednak cztery z nich są zdecydowanie najpopularniejsze na targach walutowych: WTI (West Texas Intermediate, znana także jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i wielkości siarki na etapie 0,24% – stanowi toż ropa bardzo szerokiej klas, z jakiej wydobywa się największą miarę benzyn oraz oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych danych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która wtłaczana jest do własnych rafinerii z rosyjskich gazociągów, ciągnących się od zachodniej Syberii do Uralu. Stanowi toż ropa gorszej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody oraz zanieczyszczeń.

ORB tworzy z serii średnią ważoną cen ropy oferowanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Drinku z najtańszych środków na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów finansowych jest zbyt jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o jakich bardzo możesz przeczytać tutaj), których wartość śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Bardzo istotną korzyścią inwestowania w ETF-y z ekspozycją na rynek ropy naftowej jest łatwo nieograniczona płynność, ponieważ są one notowane na największych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy wygrać z dźwigni finansowej, co powoduje na znacznie mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów istnieje okazję korzystania tylko na wzrostach (chyba, iż będziemy doskonalić swoją wartość ze częstych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to niemniej będzie chcieć pełniejszego zaangażowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są otwarte na Giełdzie Papierów Pomocnych w Warszawie (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y dostarczane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Ważna jednak wziąć z ostatniego, co świadczą rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo własnych domów maklerskich – ciekawą propozycją pochwalić się może Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w jakim uzyskamy dostęp do drinka z najzdrowszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i opcje na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można jeszcze wykorzystać kontrakty terminowe i opcje na czarne złoto. Nie stanowi toż nowy instrument, jakiego nie znajdziemy na Giełdzie Papierów Pomocnych w Warszawie, nawet bardzo woleli je odnaleźć. Na szczęście giełda wtedy nie tylko Warszawa (aż chciałoby się rzec, że przede każdym nie Warszawa), a opcje i kontrakty futures na ropę naftową można uzyskać na nowych giełdach, również za pośrednictwem własnych domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z ekspozycją na ropę naftową
W ropę naftową (lub ewentualnie w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w czarne złoto. Aby uzyskać dowody na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w ofercie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych pracujących na polskim rynku, ale można je pozwalać wyłącznie za pośrednictwem giełdy. Należy ale pamiętać, że lokaty w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą sumą za zarządzanie niż lokaty w ETF-y, a poza dają one przed inwestorem o wiele wyższe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze jakimś sposobem inwestowania w ropę naftową są bardzo znane i wcale dobre w postępowaniu kontrakty CFD (Contract for Difference, o jakich bardzo możesz przeczytać w artykule poświęconym CFD), których ceną ważną jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje właściwie wszystek broker Forex. Że stanowi toż najoczywistsza, największa a jedna z najdostępniejszych pod względem prowizji i spreadów form gier na ropie naftowej.

Zaletą takiego podejścia są jeszcze bardzo niskie wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na polskim rynku nawet 1:33). W układy CFD na czarne złoto można inwestować z taką samą łatwością gdy w waluty, kontrakty na części, czy metale szlachetne. Warto a mieć na wycieczce, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej i płynność realizacji zleceń są znacznie zróżnicowane, a w kontrakcie z obecnym przed podjęciem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (bardzo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest atrakcyjnym instrumentem do dobrej gier w konkretnym czy średnim terminie, jednak z uczciwością nie do wieloletniego lokowania swojego pieniądza.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz bardzo podkręcane normy zdrowe i jeszcze to cenniejsze progi dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (oraz każdego innego, co podgrzewa atmosferę a czym oddychamy w trudniejszych miastach), a dodatkowo postęp na targu samochodów elektrycznych natomiast (w mojej opinii) łącząca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temu mężczyzny martwili się, że ropa się zrobi dodatkowo będzie temat, a tymczasem składa się, że ropa wcale się nie kończy, jednak jej czas jak najbardziej. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to właśnie spekulacyjna przesada, to jednak kierunek ruchu jest kompatybilny z obecnym, co pragnie ten rynek że też w obecnym półwieczu. Bolesny koniec.

To wynik tego produktu, ale tylko początek Twojej sprawy z rynkami walutowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny toż najatrakcyjniejszy metoda, aby przetestować zdobytą naukę w działalności.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments