Jak chronić włosy przed zniszczeniami?

Jak chronić włosy - kobieta ze szczotką

Nasze włosy każdego dnia narażone są na działanie chlorowanej wody, niekorzystnych warunków atmosferycznych i mechaniczne uszkodzenia. Jeżeli właściwie ich nie zabezpieczymy, końcówki bardzo szybko ulegną rozdwojeniu, a stan włosów będzie się systematycznie pogarszał. Im włosy dłuższe, tym większe prawdopodobieństwo, że brak odpowiedniego zabezpieczenia spowoduje ich zniszczenie.

Żeby uniknąć efektu elektryzowania, rozdwajania i puszenia, warto zwrócić baczną uwagę na właściwy sposób zabezpieczania włosów przed uszkodzeniami.

Jak zabezpieczać włosy?

1. Nie obcinaj końcówek sama.

Włosy obcięte ostrymi nożyczkami, są na końcach bardzo twarde, a ich struktura zwarta. Powoduje to, że końcówka włosa nie ulega rozdwojeniu, nie kruszy się i nie jest podatna na działanie niekorzystnych składników zawartych w kosmetykach.

Jeżeli podcinasz włosy sama i nie masz odpowiednich, wystarczająco ostrych nożyczek, to tak naprawdę zgniatasz końcówkę włosa i sprawiasz, że będzie on bardzo szybko ulegał zniszczeniu. Właściwe i odpowiednio częste podcinanie włosów, ma niebagatelny wpływ na ich kondycję. Włosy, które nie są podcinane, po pewnym czasie rozdwajają się coraz bardziej i konieczne jest ich znaczne skrócenie.

2. Odżywki z alkoholem.

Większość odżywek tzw. bez spłukiwania zawiera w swoim składzie alkohol. Ten zaś powoduje, że końce włosów ulegają nadmiernemu wysuszeniu, a co za tym idzie są bardziej podatne na uszkodzenia.

Jeżeli nie chcesz zrezygnować z wygładzania końcówek odżywką, zaopatrz się w taką, która nie będzie zawierać alkoholu, lub w której alkohol znajduje się na dalszym miejscu w składzie. Do zabezpieczania końcówek włosów świetnie sprawdzają się również naturalne oleje (lniany, kokosowy) lub jedwabie bez alkoholu. Popularne kosmetyki zawierają alkohol w celach konserwacji, jednakże ten efekt wcale nie przekłada się na nasze włosy.

3. Uważaj na zniszczenia mechaniczne.

Zabezpieczanie włosów przed zniszczeniami, to przede wszystkim ochrona ich przed uszkodzeniami mechanicznymi. Do uszkodzeń takich dochodzi najczęściej, kiedy włosy podczas snu ocierają się o poduszkę, kiedy pocierane są szalikami, czapkami lub paskiem torebki.

Żeby wyeliminować to źródło zniszczeń, powinno się w miarę możliwości związywać włosy na noc w luźny koczek oraz uważać, żeby nadmiernie nie szarpać ich w ciągu dnia. Szorstką czapkę dobrze jest spryskać od środka odżywką w sprayu, a podczas wiatru i mrozu chować włosy pod czapkę lub ubranie.

Nie bez znaczenia jest również sposób, w jaki myjemy i czeszemy włosy. Im więcej szarpania i plątania, tym większym zniszczeniom one podlegają. Jeżeli ręcznik frotte zastąpimy kawałkiem bawełnianego materiału, a szarpiące szczotki, grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach, to w szybkim czasie zauważymy, że włosy niszczą się o wiele wolniej.

Ochrona przed zniszczeniami to pierwszy krok w walce o piękne, zdrowe włosy. Jeżeli jej brakuje to na nic zda się nawet najlepsza pielęgnacja. Jeśli nasze włosy będą zabezpieczone, podcinane odpowiednio często i przy użyciu ostrych nożyczek, a kosmetyki, jakich używamy, zawierają mało alkoholu, to końce włosów będą zdrowe i mocne nawet przez kilka miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *